14 października – Święto Szkoły

Opublikowano: niedziela, 16 października 2016 09:58

359 ROCZNICA ISTNIENIA XXI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO
IM. HUGONA KOŁŁĄTAJA

W 2016 roku uroczyście obchodziliśmy 359 rocznicę założenia Naszego Liceum. 14.10.16 w Dniu Święta Edukacji Narodowej przyjmowaliśmy w Naszych murach wielu wspaniałych gości – przedstawicieli najwyższych władz warszawskiej edukacji oraz wybitnych naukowców – absolwentów XXI LO.
Tomasz Dzięgielewski – historyk i archiwista, pracownik Archiwum Akt Nowych, zaprezentował zarys własnych badań na temat historii naszej szkoły od XVII do XIX wieku, przygotowany w oparciu o źródła archiwalne.
Historię uzupełniła prezentacja multimedialna losów uczniów i absolwentów od 1921 roku po współczesność. Przygotowała ją młodzież z klasy 3c na podstawie dwu publikacji autorstwa naszych nauczycieli. Pierwsza z nich to książka historyka Ryszarda Czaplickiego „Zarys historii XXI Gimnazjum i Liceum im. Hugona Kołłątaja w latach 1921 – 1986”. Drugie źródło to książka polonistki Grażyny Róziewicz „Galeria VIP-ów Kołłątaja” – efekt 4 – letniego projektu edukacyjnego zrealizowanego dla uczczenia Jubileuszu Naszego Liceum we współpracy z uczniami klas 2c i 3c, absolwentami oraz nauczycielami. Z dumą wysłuchaliśmy informacji na temat licznych heroicznych czynów naszych kolegów podczas najtrudniejszych lat XX-wieku – II wojny światowej, czasów PRL i stanu wojennego. Z podziwem obejrzeliśmy prezentację sylwetek wybitnych naukowców, polityków, artystów, biznesmenów i sportowców, którzy odnieśli sukcesy międzynarodowe i odegrali znaczącą rolę w kształtowaniu oblicza Polski i współczesnego świata.
Następnie odbyło się Uroczyste Ślubowanie 359 Rocznika Pierwszoklasistów wkraczających w mury XXI Liceum w Warszawie. Obchody zwieńczył żartobliwy spektakl poetycko-muzyczny „Sentymentalne klimaty” przygotowany przez Beatę Lewicką i Monikę Berlińską oraz ich uczniów. Na kilka chwil przenieśliśmy się do XVIII wieku – w czasy Naszego Patrona – Hugona Kołłątaja. Przypomnieliśmy sobie najpiękniejsze utwory literackie poetów z epoki Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Rewelacyjnie wyreżyserowane i fantastycznie zagrane przez naszych kolegów sentymentalne scenki rodzajowe wniosły dużo humoru i radości w podniosłą uroczystość jubileuszową.
Wśród imprez towarzyszących odbyły się:  „Noc Filmowa w XX-leciu Międzywojennym”, koncert piosenek warszawskich, otwarcie wystawy „Wiele twarzy Kołłątaja”, otwarcie wystawy Macieja Margasa „Planeta Warszawa”.
W 2017 roku obchodzić będziemy kolejną rocznicę. Z tej okazji nastąpi uroczyste otwarcie Galerii Wybitnych Absolwentów w gmachu przy ul. Grójeckiej 93 oraz publikacja książki „Galeria VIP-ów Kołłątaja” w internecie na stronie oficjalnej XXI LO. Przygotowujemy liczne atrakcje i imprezy towarzyszące. SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEGO ŚWIĘTOWANIA 360 ROCZNICY NASZEGO ISTNIENIA JAKO JEDNEJ ZE STU NAJSTARSZYCH SZKÓŁ W POLSCE!!!