Wyjazdy historyczne klas F, z rozszerzonym programem nauczania historii i wiedzy o społeczeństwie.

Wyjazdy projektowe organizowane są z inicjatywy p. Elżbiety Terleckiej – Pacut przy pomocy i zaangażowaniu wychowawców i nauczycieli języka polskiego uczących w klasach F.

Wycieczki mają formę nauki w terenie, co pozwala lepiej przyswoić wiedzę, wykroczyć poza program szkolny, skonfrontować teorię z rzeczywistością.

W myśl zasady, że najlepiej uczyć się przez odkrywanie, przeżywanie i działanie, uczestnicy wyjazdu: sami przygotowują materiały o miejscach, postaciach historycznych, duchu epoki itp. stając się dla swych kolegów znawcami w danej dziedzinie, utrwalają wiedzę i ćwiczą umiejętność sprawnego operowania argumentami podczas debaty historycznej, związanej z odwiedzanym miejscem, szlifują umiejętności retoryczne wygłaszając laudacje, mowy, toasty.

Wyjazd projektowy jest wyjazdem obowiązkowych dla uczniów klas F, stąd temat i miejsce zleży od potrzeb i zainteresowań jego uczestników.

Tematy zrealizowanych dotychczas projektów:

  • Wielkopolska – ojczyzna pierwszych Piastów.
  • Śladami zamków krzyżackich w Polsce.
  • Jak to w Krakowie niegdyś bywało czyli rzecz o pierwszej stolicy Polski.

Wyjazdy historyczne klas C

W dniach 7-10.10.2008 r. klasa 2C („filmówka”) wyjechała do Krakowa realizując projekt humanistyczny – elementy programu historii, języka polskiego i wiedzy o kulturze. Celem wyprawy było poznanie Krakowa w różnych aspektach:

  • Kraków renesansowy
  • Kraków żydowski
  • Kraków młodopolski

Przed wyjazdem każdy uczeń (2) i uczennica (30) dostali zadanie polegające na zdobyciu informacji dotyczących planowanych do zwiedzania obiektów. Wszyscy w miarę sumiennie wypełnili powierzone zadania więc nasza przemiła pani przewodnik (Róża Klijanowicz) mogła liczyć na fachową lub przynajmniej konstruktywnie krytyczną pomoc. W ciągu czterech dni udało nam się miedzy innymi zobaczyć: Tyniec, Wawel, Muzeum Czartoryskich, Kazimierz (+ synagogi i cmentarz), wiele kościołów (od Mariackiego począwszy), Dom Towarzystwa Lekarskiego i wiele innych ważnych i interesujących miejsc. Byliśmy też w Teatrze im.J.Słowackiego na spektaklu pt. Frank V – komedia bankierska. Friedricha Durrenmatta.

Wyjazd był niezwykle udany, pozwolił poznać Kraków w wielu płaszczyznach – od architektoniczno-zabytkowego do niepowtarzalnej atmosfery przytulnych kawiarenek i nocnego życia kulturalnego na Rynku.