20 maja – Odsłonięcie tablicy Jerzego Buyno

Opublikowano: niedziela, 21 maja 2017 17:00

W sobotę, 20 maja 2017 roku, Jerzy Buyno powrócił na ulicę Polną 46D w Warszawie. W miejscu, w którym mieszkał przeszło 70 lat temu, odsłonięto tablicę upamiętniającą tego niezwykłego człowieka.
Kim był Jerzy Mieczysław Buyno? Dla licznych pokoleń uczniów Kołłątaja był wspaniałym, serdecznym nauczycielem. Wielu z nich do dziś pamięta jego lekcje języka polskiego. Ale cała Polska na zawsze zapamięta go jako bohatera II wojny światowej: żołnierza Armii Krajowej, oficera Wojska Polskiego, porucznika piechoty, Cichociemnego, który za swoje zasługi został czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Wojennym Republiki Francuskiej. Podczas sobotniej uroczystości poznaliśmy także nieznany, prywatny obraz Jerzego Buyno – kochającego męża i ojca, inspirującego nauczyciela, mentora. Irena, córka profesora, w swoich wspomnieniach opisuje go jako człowieka sprawiedliwego, inteligentnego, który zawsze troszczył się o swoją rodzinę, niezależnie od sytuacji,w jakiej się znajdował. Nawet w listach przesyłanych podczas wojny z obozu jenieckiego w Portugalii ani słowem nie wspominał o prześladowaniach i własnym cierpieniu. Opowiadał o niezwykłej urodzie Portugalii, obiecywał dzieciom, że wybiorą się tam razem jak tylko wojna się skończy. I planował trasę przyszłej wycieczki.
Obecni byli również absolwenci Gimnazjum i Liceum im. Hugona Kołłątaja, których uczył prof. Buyno. Tuż po wojnie szkoła znajdowała się na tej samej ulicy Polnej, co jego mieszkanie. Wzruszeni uczniowie dziękowali mu za wszystko, czego ich nauczył, podkreślając przy tym, jak wielką rolę odegrał w ich życiu, będąc kimś więcej niż tylko nauczycielem języka polskiego. Był dla nich także wzorem polskiego bohatera i patrioty. Wśród osób, które zjawiły się, by oddać hołd Jerzemu Buyno, znaleźli się także członkowie najmłodszych pokoleń jego potomków, w tym organizatorka uroczystości, prawnuczka Agata Łuczyńska oraz jej syn.
Oficjalne organy RP i stolicy reprezentowali: wysłannicy Prezydenta Warszawy – Hanny Gronkiewicz-Waltz, oficerowie jednostki wojskowej GROM, Urzędy Dzielnic Śródmieście i Ochota.
Uroczystość uświetniły także poczty sztandarowe XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja, Gimnazjum nr 94 im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej oraz Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Warszawa – Centrum.
Tablica poświęcona profesorowi ma szczególne znaczenie dla społeczności szkolnej XXI Liceum w Warszawie. Stanowi trwały dowód wielkości zasług człowieka, którego możemy z dumą nazywać naszym nauczycielem. Jest szansą na to, że wybitna postać Jerzego Buyno zostanie zapamiętana i doceniona przez następne pokolenia a jego historia stanie się także dla nich inspiracją i wzorem.

Julia Płocka, klasa 1C