30 listopada – Warsztaty paleontologiczne – Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego

Opublikowano: niedziela, 16 grudnia 2018 15:25

Grupa geograficzna z klasy 2A miała przyjemność uczestniczyć w wykładzie geologicznym oraz warsztatach paleontologicznych na wydziale UW. Wykład przypomniał nam wiadomości z lekcji na temat struktur geologicznych i ich deformacji, ale najciekawsze okazały się warsztaty. Paleontologia jest nauką z pogranicza biologii i geologii, zajmującą się organizmami kopalnymi, wyprowadzająca na podstawie skamieniałości i śladów działalności życiowej organizmów wnioski ogólne o życiu w przeszłości. Najważniejsze z naukowego punktu widzenia są skamieniałości, charakteryzujące się wąskim zasięgiem stratygraficznym i szerokim rozprzestrzenieniem geograficznym- skamieniałości przewodnie.

Skamieniałości przewodnie to  szczątki zwierząt i roślin, które żyły w stosunkowo krótkim przedziale czasu. Dzięki temu można je wykorzystać do ustalania wieku skał. Do każdej jednostki dziejów Ziemi zebranych w tabeli stratygraficznej  przypisane są skamieniałości organizmów, które właśnie wtedy żyły i nie pojawiały się we wcześniejszych, ani późniejszych piętrach lub okresach.

W dziejach Ziemi pojawiło się kilkanaście lub kilkadziesiąt grup zwierząt i roślin, w obrębie których paleontolodzy wyróżnili wiele gatunków przewodnich.
Przykładowo: amonity właściwe żyły w okresach jurajskim – kredowym i stanowią grupę skamieniałości przewodnich.  I to właśnie amonity stały się przedmiotem naszych warsztatów.
Uczniowie bez problemów poradzili sobie z zadaniem- rozpoznali właściwie skamieniałości, określili ich wiek w tabeli stratygraficznej  i znaleźli pokłady złota 🙂

M. Rogowska

Zdjęcia: