WYNIKI EGZAMINU MATURALNEGO – maj 2007 r.

XXI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Warszawie

Wyniki dla poszczególnych przedmiotów wyrażone w skali staninowej.

Ogółem do egzaminu maturalnego przystąpiło 199 abiturientów, z których 100% otrzymało świadectwa maturalne. Uzyskane wyniki pozwoliły zająć szkole 20 miejsce w rankingu „Perspektyw” oraz 17 miejsce za wyniki maturalne.

PrzedmiotPoziom egazaminu
podstawowyrozszerzony
statninwynik średni w % (arkusz standardowy) staninwynik średni w % (arkusz standardowy)
Biologia8 bardzo wysoki62,677 wysoki 75,23
Chemia7 wysoki67,68
Fizyka i astronomia6 wyżej średniej52,716 wyżej średniej 62,27
Geografia8 bardzo wysoki 61,337 wysoki64,34
Historia8 bardzo wysoki 91,007 wysoki 50,61
Język angielski8 bardzo wysoki 83,917 wysoki 70,42
Język francuski8 bardzo wysoki92,004 poniżej średniej64,00
Język niemiecki7 wysoki83,43
Język polski8 bardzo wysoki 59,757 wysoki55,00
Język rosyjski9 najwyższy91,757 wysoki83,56
Matematyka8 bardzo wysoki64,007 wysoki58,07
Wiedza o społeczeństwie7 wysoki65,67
Historia sztuki55,00
Informatyka52,50

Opracowano na podstawie raportów z poszczególnych przedmiotów maturalnych OKE Warszawa

Z powodu zmiany trybu przeprowadzenia egzaminu maturalnego w 2007r. nie należy porównywać wyników matury 2007 z wynikami matur uzyskanymi w latach poprzednich.

Rzeczywista sprawność dydaktyczna XXI LO jest o wiele wyższa gdyż ranking „Perspektyw” uwzględnia:

 • tylko 8(!) wybranych uczelni warszawskich
 • tylko tych absolwentów, którzy dostali się na studia w pierwszym terminie rekrutacji

pomija:

 • naszych absolwentów, którzy dostali się na uwzględnione uczelnie w wyniku naboru uzupełniającego
 • naszych absolwentów, którzy dostali się na inne prestiżowe uczelnie w Warszawie oraz w całej Polsce (np. Uniwersytet Jagielloński)
 • naszych absolwentów, którzy dostali się na prestiżowe uczelnie zagraniczne

LAUREACI OLIMPIAD I KONKURSÓW

 • Grzegorz Bitowt(3B) Finalista Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.
 • Dominik Kaczmarski (3F) Finalista Olimpiady Historycznej.
 • Dominik Kaczmarski (3F) Finalista Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.
 • Tomasz Steifer(3B) Finalista Olimpiady Filozoficznej.
 • Klaudia Samujło (2D) I miejsce indywidualne w grupie dziewcząt w Warszawskich Międzyszkolnych Zawodach Strzeleckich o Srebrne Muszkietyzorganizowanych przez MEN i MON.
 • Sebastian Narczyk (1B) I miejsce indywidualne w grupie chłopców w Warszawskich Międzyszkolnych Zawodach Strzeleckich o Srebrne Muszkiety zorganizowanych przez MEN i MON.
 • Sebastian Narczyk(1B), Maciej Szczęsny(1G) i Igor Kozdrak(2D) I miejsce zespołowo w grupie chłopców w Warszawskich Międzyszkolnych Zawodach Strzeleckich o Srebrne Muszkiety zorganizowanych przez MEN i MON.
 • Klaudia Samujło(2D), Anna Chojnacka(1A) i Hanna Jaśkiewicz(1E) II miejsce zespołowo w grupie dziewcząt w Warszawskich Międzyszkolnych Zawodach Strzeleckich o Srebrne Muszkiety zorganizowanych przez MEN i MON.
 • Anna Malinowska (1D) – III nagroda w kategorii obserwacje fizyczne w ogólnowarszawskim konkursie Fotografujemy zjawiska fizyczne
 • Ewelina Lach (1F) i Hanna Jaśkiewicz (1E) – wyróżnienia w ogólnowarszawskim konkursieFotografujemy zjawiska fizyczne
 • Julita Kotecka (IG) – I miejsce w indywidualnym biegu przełajowym na dystansie 1000 m w XLI Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży
 • Jakub Stępień (IIE) – V miejsce w indywidualnym biegu przełajowym na dystansie 1500 m w XLI Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży

 • Wywiad z Antonim Królikowskim w magazynie Cogito Nr 16/2007

„Pierwszy sukces: Może kiedyś będzie
Pierwsza porażka: Może kiedyś była.
Marzenia: Być na okładce Cogito
Szkoła średnia: Klasa filmowa w LO im. Kołłątaja w Warszawie
Ola Siewko: Podobno w tym roku szkolnym miałeś poważne problemy z nauką. Jakie przedmioty zawaliłeś? Czy udało ci się nadrobić zaległości?
Antek: To brednie! Wiem, że w gazetach pojawiła się taka informacja, więc korzystam z okazji, żeby ją zdementować. Faktem jest, że opuściłem parę zajęć, ale wszystko nadrobiłem. Zdałem do klasy maturalnej, może nie z taką średnią, żeby się nią od razu chwalić na łamach Cogito, ale nie było tak źle!
Antek: Ostatnio w ogóle nie mam czasu na zbyt wiele, ale wydaje mi się, że każdy ma czas na miłość.”

Cytaty z wywiadu Cogito Nr 16/2007, 17 września 2007

 • Katarzyna Kozoń i Zuzanna Patocka – prezentacje w ramach festiwalu realizacji młodzieżowych projektów dotyczących edukacji międzykulturowej podczas Festiwalu „Warszawa Różnorodna”zorganizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej – listopad 2007
 • Jan Kałucki – stworzenie  i realizacja projektu – „Pacynkowy Teatr Uliczny na Chmielnej – 2007”

„Popołudnie. Prószy śnieg. Dach budynku Telewizji Polskiej przy Pl.Powstańców Warszawy. Na krześle siedzi Jan Kałucki. 18-letni uczeń klasy filmowej Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja na kolanach trzyma swój Teatr Pacynek. W sporym tekturowym pudełku leży tom wierszy Jana Brzechwy. Janek ma założone rękawiczki, na których są narysowane oczy, nos i usta.
Jedziemy go z buta od początku do końca, jak tylko wejdzie, to jest zrobione –mówi stojący przed nim Cezary Ciszewski, dziennikarz Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego i filmowiec. Ciszewski jest też reżyserem Hotelu Warszawa, pełnometrażowego filmu dokumentalnego o stolicy (…) Z racji tego, że jesteśmy w tym naszym pięknym mieście w tak nietypowym punkcie geograficznym, nie zostaje nic lepszego, niż opowiedzieć bajkę wielkiego bajkopisarza i warszawiaka Jana Brzechwy – zaczyna Janek i czyta Globus Brzechwy. Kręcą to komórkami Ciszewski i młody fotograf Ludwik Lis. Hotel Warszawa ma być jednocześnie filmem poetyckim i publicystycznym. Wiersze swoje i wielkich klasyków będą czytać osobistości życia literackiego: Tadeusz Konwicki, Marcin Świetlicki (…), ale też prezydenci miasta, burmistrze dzielnic.(…)- Mam odczucie, że siłą napędową i dzikim żywiołem tego miasta są przyjezdni młodzi ludzie (…) – zauważa Ciszewski.”

Gazeta Wyborcza, 17 grudnia 2007, Stołeczna – Kultura

 • Grand Prix dla Antoniego Królikowskiego za film pt. „Prosta melodia” podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kina Offowego „Rzeszów in Plus”