20-29 września – Wyjazd do Grecji ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój finansowanego ze środków UE

Opublikowano: czwartek, 30 września 2021 20:44

Skála Leptokariás, Pieria, Grecja
W dniach 20-29 września grupa 33 uczniów i 4 nauczycieli, wyjechała na wymianę do Grecji w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój finansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Uczniowie klas informatycznych mieli za zadanie stworzyć stronę internetową dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych, zaś uczniowie z klas z rozszerzoną wiedzą o społeczeństwie doskonalili swoje umiejętności publicznych wystąpień, czego zwieńczeniem były scenki odgrywane w amfiteatrze w Aigani.
Oprócz warsztatów i ćwiczeń praktycznych uczestnicy wymiany mieli również czas na zwiedzanie i wypoczynek. Odwiedzili m.in. Łaźnie Zeusa w Litochoro, pracownię ikon oraz wybrali się w rejs statkiem na wyspę Skiathos, gdzie kręcony był film „Mamma Mia”. Gościli również w greckiej szkole partnerskiej – IV Liceum w Katerini. Uczniowie zaprezentowali się swoim rówieśnikom, zwiedzili budynek i co najważniejsze, zawiązali nowe znajomości.
Wymiana w Grecji to także zaznajomienie z lokalna kulturą
Uczniowie Kołłątaja wzięli udział w kursie tradycyjnych tańców greckich i zwiedzili grecką wytwórnię tradycyjnego sera feta oraz poznali tajniki jego produkcji. Przygotowywali również własnoręcznie jedno z dań narodowych w tym kraju- sałatkę grecką.
Poza tym nie zabrakło czasu na odwiedzenie wyjątkowych miejsc na greckiej mapie czyli słynnych klasztorów w Meteorach.
Podczas wymiany uczniowie klas informatycznych zdobyli wiedzę na temat dostępności stron internetowych dla osób niepełnosprawnych oraz przygotowywały się do przeprowadzenia audytu wybranych witryn
Pierwszy (ale nie ostatni) wyjazd Kołłątaja na wymianę młodzieżową w ramach projektu unijnego PO WER przeszedł już niestety do historii.

Fot. prof. E.Gocał, J.Antoniewicz (2A), J.Starecka (3A), S.Karpiński (3M), M.Sepeta (3G)