Wydarzenia

25-28 maja - Udział w 4 Międzynarodowym Festiwalu teatrów francuskojęzycznych w Poznaniu

W dniach 25-28 maja 2018 trupa teatralna uczniów XXI LO im. Hugona Kołłątaja o nazwie Fabuleux Destin uczestniczyła  w 4 Międzynarodowym Festiwalu teatrów francuskojęzycznych w Poznaniu.
Wystawiliśmy sztukę belgijskiej autorki Veroniki Mabardi „Pacte de realité” (Pakt rzeczywistości). Sztukę wyreżyserowała z pomocą uczniów nauczycielka języka francuskiego Wioletta Kiełbicka . Spektakl mówi o problemach młodzieży. Akcja dzieje się w szkole. Uczniowie, którym grozi wydalenie ze szkoły, postanawiają zrelacjonować przed całą szkołą zdarzenia, które doprowadziły do takiej sytuacji. Opowiadają o wyzwaniu, jakim był powrót do rzeczywistości z wirtualnego świata Internetu. Zamiast budowania szałasu w grze - wizyta w parku, zamiast postów na facebooku - rozmowa, zamiast kolejnego poziomu w grze - włamanie do szkoły… Ostateczny bilans jest trudny - trójka uczniów może zostać wyrzucona, a pozostałym grozi co najmniej nagana. W ostatniej, wzruszającej scenie uczniowie łapią się za ręce i mówią, że bez względu na wszystko zostaną razem, „połączeni”. Nie chodzi jednak o internet, lecz o prawdziwe więzi, które się pogłębiły dzięki spotkaniu w tak zwanym realu.

Sztukę przygotowywaliśmy przez kilka miesięcy, od listopada do maja włącznie w ramach koła teatralnego w języku francuskim. Spotykaliśmy się zarówno w tygodniu, jak i podczas weekendów. Fakt, że zostaliśmy zakwalifikowani na festiwal 10sur10 był ogromnym wyróżnieniem. W przygotowaniu do spektaklu pomogły nam warsztaty teatralne poprowadzone w języku francuskim przez p. Katię Shahoika z Drameducation oraz kontakt z autorką sztuki, panią Veroniką Mabardi.

Praca nad spektaklem wpisała się doskonale w kilkuetapowy projekt pani Aleksandry Wróblewskiej dotyczący przemocy w internecie i kampanii prowadzonej w naszej szkole pt. „Hejt boli”. Twórcze podejście do tematu użytkowania Internetu wydaje się najskuteczniejszą formą edukacji.

Uczniowie biorący udział w projekcie bardzo dużo się nauczyli.  Sukces sztuki teatralnej spoczywa w rękach całej grupy. Zależy od osobistego zaangażowania, głębokiego przeżycia opowiadanej historii, a w przypadku sztuki granej w obcym języku dochodzi jeszcze praca nad fonetyką, wymową, intonacją i  artykulacją. Jest to nietypowa i bardzo skuteczna metoda nauki języka. Polecamy!

Filmik opowiada o niezwykłym doświadczeniu, jakim był dla  trupy teatralnej FABULEUX DESTIN  (na facebooku grupa nazywa się Francuscy Teatroholicy) festiwal w Poznaniu. Dla jednych była to możliwość nawiązania kontaktów z licealistami z całego świata. Dla innych to święto języka francuskiego, możliwość zagrania w prawdziwym teatrze na scenie, przełamanie barier nieśmiałości czy lęku przed mówieniem w obcym języku… Jest wiele powodów, by w takim festiwalu uczestniczyć. O tym właśnie opowiada nasz krótki film dotyczący spektaklu „Pakt rzeczywistości”.

;

eng small sp small fr small
boczny kontkat boczny dojazd boczny rekrutacja

bip ell koalicja logo