Wydarzenia

21-26 lipca - Wizyta nauczycieli amerykańskich high schools w naszej szkole

W czasie tegorocznych wakacji do naszej szkoły zawitała dość egzotyczna grupa gości. W ramach międzynarodowego projektu wymian uczniowskich zawitała do nas reprezentacja nauczycieli amerykańskich high schools, czyli odpowiedników naszych liceów.

Spotkanie odbyło się pod koniec lipca i składało się z dwóch części. Najpierw w pokoju nauczycielskim kilkoro naszych uczniów wraz z prof. Bartczakiem oraz prof. Wojtasiewicz opowiedziało o polskim systemie edukacji oraz o XXI LO i jego tradycjach -oczywiście po angielsku. Następnie grupa nauczycieli, a było to prawie 20 osób, udała się pod okiem uczniów, którzy jak nigdy mogli popisać się znajomością angielskiego na spacer po budynku szkoły. Goście pytali o to jak wyglądają nasze klasy, lekcje, zajęcia dodatkowe i jak spędzamy przerwy. Porównywali sposób spędzania wolnego czasu w Polsce i U.S.A . Ciekawe były opowiadania jednaj z Pań, która reprezentowała szkołę z Waszyngtonu. Jako historyk wiedziała wiele o Powstaniu Warszawskim, którego niektóre sceny odbywały się właśnie w budynku naszej szkoły. Poruszył ją fakt, że kiedyś w podziemiach szkoły działały krematoria. Inna Pani, z Georgii, wypytywała o tradycje sportowe i opowiadała o drużynie baseballowej swojej szkoły. My poszczyciliśmy się pokaźną kolekcją dyplomów za zasługi sportowe, na co większość z gości zareagowała podziwem i niedowierzaniem.

Efektem spotkania była wymiana kontaktów mailowych oraz wręczenie upominków. Spotkanie trwało około półtorej godziny i przebiegało w luźnej i miłej atmosferze. Nauczyciele między innymi z Huston, Dallas i Nevady zaproponowali nam wakacje w Stanach, a nawet proponowali studia na uczelniach amerykańskich. Na pewno wynieśliśmy z tej wizyty wiele nowych doświadczeń, a kontakt z naszymi gośćmi utrzymujemy do dziś.
Oby okazji do goszczenia takich osób było więcej, ale może niekoniecznie w czasie wakacji :-P

Adam Rutkowski (IIF)

eng small sp small fr small
boczny kontkat boczny dojazd boczny rekrutacja

bip ell koalicja logo