Wydarzenia

20 - 21 października - Obchody 85-lecia Kołłątaja

Program uroczystości:

20 października 2006 r. (piątek)

9:00 Godziny wychowawcze poświęcone Patronowi i historii Szkoły
10:00 Sesja rocznicowa (sala gimnastyczna)
wykład inauguracyjny
Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego
11:00 Sesja humanistyczna (sala gimnastyczna)
"Rozmowy o patriotyzmie oświeceniowym i współczesnym"
wykład Piotr Semka – niezależny publicysta
forum dyskusyjne
11:00 Sesja przyrodnicza (pracownia biologiczna)
"Umysł oświecony" forum dyskusyjne
10:00 Złożenie kwiatów na grobach Zmarłych Pracowników Szkoły

21 października 2006 r. (sobota)

9:30 Msza Święta w intencji zmarłych i żyjących "Kołłątajowców"
Kościół Opatrzności Bożej przy ul. Dickensa
11:00 Uroczystość rocznicowa (sala gimnastyczna)
  • Powitanie gości przez Dyrektora Liceum
  • "Kołłątaj wczoraj" – wspomnienia Absolwentów
  • "Kołłątaj dzisiaj" – reportaż o Szkole
  • Wręczenie nagród Pracownikom Szkoły
  • Wystąpienia zaproszonych Gości
  • Część artystyczna
13:30 Spotkanie przy kawie

UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZOWE W KOŁŁĄTAJU
ROCZNICOWE OBCHODY 85- LECIA ISTNIENIA SZKOŁY

Dwudniowe święto 85-lecia w Kołłątaju – 20 i 21 października.

85-lecie szkoły to wspaniałe wydarzenie zaakcentowane znakomitą dwudniową uroczystością, na której nie zabrakło uczniów, pedagogów, absolwentów oraz zaproszonych gości i przyjaciół leciwego Kołłątaja.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się w piątek 20 października o godzinie 9.00 uroczystą godziną wychowawczą we wszystkich klasach Liceum. Rocznicowe lekcje poświęcono patronowi i historii szkoły. Po spotkaniach z wychowawcami uczniowie niektórych klas wraz z nauczycielami udali się na cmentarze, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach pedagogów i pracowników Kołłątaja. Część klas udała się do kina na film „Danton”, natomiast pozostałe klasy uczestniczyły w sesjach rocznicowych otwierających dwudniowe święto szkoły. Sesję humanistyczną oraz forum dyskusyjne przygotowały panie dyrektor Elżbieta Terlecka – Pacut oraz profesor Marzena Majewska. Sesję przyrodniczą przygotowała pani profesor Joanna Stocka.

Oficjalne uroczystości, o godzinie 10.00 na auli szkolnej, otwierał wykład inauguracyjny, który w imieniu Jana Ołdakowskiego, Dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, wygłosił dr Karol Mazur Szef Sekcji Dydaktycznej Muzeum Powstania Warszawskiego. Swoją obecnością zaszczycił nas profesor Piotr Węgleński oraz Bartłomiej Biskup Dyrektor Biura Prasowego Urzędu Miasta. O godzinie 11.00 rozpoczęła się sesja humanistyczna, której motywem przewodnim były "Rozmowy o patriotyzmie oświeceniowym i współczesnym".

Brali w niej udział uczniowie klas humanistycznych II f, I f , I c, oraz I b, IIb i III a , a także studenci Uniwersytetu Warszawskiego.

Sesję rozpoczął wykład znanego publicysty Piotra Semki na temat patriotyzmu współczesnego. Po wykładzie odbyło się forum dyskusyjne otwierające przestrzeń do prezentowania i konfrontowania różnych opinii dotyczących patriotyzmu oświeceniowego i współczesnego oraz roli pism opiniotwórczych w oświeceniu i dziś. Do dyskusji przystąpili uczniowie klas I f, II f, III a, studenci UW, dr Karol Mazur i redaktor Piotr Semka. Funkcję moderatora pełnił Aleksander Pszoniak dziennikarz radiowy i absolwent Kołłątaja.

Równolegle – o godzinie 11.00 – odbywała się na holu II pietra sesja przyrodnicza pod hasłem "Umysł oświecony". Uczniowie prezentowali przygotowane referaty, a na zakończenia pan profesor Piotr Węgleński, wybitny genetyk absolwent Kołłątaja, wygłosił krótką niezwykle interesującą mowę podsumowującą.

Zatem 20 października to dzień przepełniony rozważaniami dotyczącymi oświecenia, czasów naszego Patrona i czasów współczesnych. To także dzień, w którym ukazał się nasz biuletyn jubileuszowy.

Natomiast 21 października przyniósł wiele refleksji dotyczących współczesnego oblicza szkoły, jej ostatniego pięciolecia oraz wspomnienia związane ze spotkaniem absolwentów.

Drugi dzień obchodów zapoczątkowała niezwykle wzruszająca Msza Święta w Kościele Opatrzności Bożej odprawiona przez księdza Grzegorza Wieteskę – absolwenta naszego Liceum – w intencji zmarłych i żyjących "Kołłątajowców".

Po jej zakończeniu wszyscy udali się do szkoły, gdzie o godzinie 11.00 Pani Dyrektor Anna Kacprzak powitała Gości w szkolnej auli. Nie zabrakło pracowników szkoły, uczniów, absolwentów ani zaproszonych osobistości, wśród których należy wymienić: Panią Grażynę Ożarek Zastępcę Dyrektora Biura Edukacji m-sta Warszawy, Pana Maurycego Wojciecha Komorowskiego Burmistrza Dzielnicy Ochota, Panią Elżbietę Podkońską Naczelnik Wydziału Oświaty Dzielnicy Ochota, Panią Teresę Nowak – Fukacz Wizytator Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Pana Jana Kasprzyka Przewodniczącego Rady Dzielnicy Ochota.

Kiedy przyszła pora na część wspomnieniową zatytułowaną "Kołłątaj wczoraj", uczniowie Kołłątaja – Anna Polańska, Aleksandra Wójcik, Katarzyna Trzcińska z klasy II f dziennikarsko – retorycznej i Jan Kałucki z klasy II c filmówki - pod opieką Pana Jerzego Bracisiewicza zaprosili do przygotowanej przez siebie wspomnieniowej rozmowy następujących absolwentów: Pana Maurycego Wojciecha Komorowskiego Burmistrza Dzielnicy Ochota, Panią Agnieszkę Romaszewską – Guzy historyka, dziennikarkę telewizyjną, korespondentkę ze Wschodu, Panią Annę Karoń – Ostrowską filozofa, redaktorkę "Więzi", Panią Agatę Bednarską – Dowgird polonistkę i Dyrektorkę VII L.O. im. J. Słowackiego w Warszawie, Pana Piotra Żbikowskiego radnego Dzielnicy Ochota, Pana Wojciecha Grochalę chemika, Pana Pawła Skibińskiego historyka i Pana Pawła Passiniego reżysera teatralnego. Celem spotkania było przypomnienie szkoły dawnej. Nie bez znaczenia pozostawał fakt, że okres licealny wielu z zaproszonych do rozmowy absolwentów zbiegł się z przełomowymi w dziejach Polski wydarzeniami, jak choćby upadek komunizmu. Mogliśmy dowiedzieć się, w jaki sposób sytuacja w kraju wpływała na szkołę i jak radzili sobie z tym uczniowie. Rozmowa była również okazją do przytoczenia wielu zabawnych anegdot. To bardzo cenne doświadczenie dla nas, uczniów współczesnego Kołłątaja, poznaliśmy żywą historię szkoły lat 80- tych w bezpośredniej rozmowie. Uświadomiliśmy sobie przemiany i odmienność problemów szkoły, uczniów i sposobów funkcjonowania w rzeczywistości dawniej i dziś.

Z przeszłości do "Dzisiejszego" Kołłątaja zaprosiły zebranych Ewelina Czajkowska i Paulina Poświatowska z klasy II f dziennikarsko – retorycznej oraz Joanna Skorupka z klasy I c filmówki, przedstawiając swój reportaż pt. "Kołłątaj dziś" przygotowywany pod opieką Pani Renaty Jabłońskiej i Pana Wojciecha Bartczaka. Autorki filmu zaprezentowały jeden szkolny dzień pracy, osiągnięcia ostatniego pięciolecia, budynek szkolny z przeprowadzonymi remontami, zajęcia prowadzone przez naszych nauczycieli, dwie szkolne innowacje programowe – filmową i dziennikarsko – retoryczną oraz nasze występy artystyczne.

Po filmie miały miejsce wystąpienia zaproszonych gości. Wręczono nagrody pracownikom szkoły za ich osiągnięcia.

Mniej oficjalnym, ale bardzo przyjemnym elementem sobotniej uroczystości była część artystyczna – spektakl muzyczny według scenariusza i w reżyserii Pani Beaty Pieńkowskiej Bartczak w wykonaniu chóru szkolnego pod opieką Pani Doroty Wojtasiewicz.

Na koniec wszyscy zebrani na uroczystości zostali zaproszeni przez pełniącą honory Gospodarza Panią Annę Kacprzak na poczęstunek. Tutaj Goście mieli niepowtarzalną okazję odbywania rozmów o przeszłości, teraźniejszości lub przyszłości szkoły przy suto zastawionym stole. Oprócz tego mogli obejrzeć wystawy prac plastycznych absolwentek naszego Liceum – Joanny Czopowicz, Magdy Pągowskiej i Heleny Wawrzeniuk. Prawdziwym dziełem sztuki był też wspaniały jubileuszowy tort.

Tekst warsztatowy klasy IIf
napisany pod opieką M.Majewskiej

eng small sp small fr small
boczny kontkat boczny dojazd boczny rekrutacja

bip ell koalicja logo