Wydarzenia

6 kwietnia - Kolejne zwycięstwo uczniów Kołłątaja

"Historia jest opowieścią idioty?"

Dnia 6 kwietnia 2006 roku w Zespole Szkół im. Cecylii Plater - Zyberkówny o godzinie 10.00 rozpoczął się ćwierćfinał IV Warszawskiego Konkursu Debat Oksfordzkich. W budynku mieszczącym się przy ul. Pięknej 24/26 miały miejsce pojedynki ośmiu drużyn licealnych, w tym dwóch z LO im. Hugona Kołłątaja – z klasy 1F i 2A. Obie zakwalifikowały się do półfinału.

2A wygraną zapewniła sobie walkowerem. Do następnej rundy rozgrywek przeszli również przedstawiciele LO im. Mikołaja Kopernika, oraz LO im. Aleksandra Fredry. Kolejny etap przewidywany jest na dzień 4 czerwca, kiedy to po półfinale odbędzie się także finał tegorocznego konkursu. Debaty, organizowane są przez Prywatne Liceum im. Cecylii Plater – Zyberkówny, przy współudziale Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polskiego Towarzystwa Retorycznego.
Opóźnienie programu spowodowane wycofaniem się jednej z drużyn, nie przeszkodziło reprezentantom klasy dziennikarskiej w prowadzeniu, na samym początku spotkania, dyskusji z oponentami z LO im. ks. Józefa Poniatowskiego na temat: "Nacjonaliści wymyślili nowoczesne narody" (Ernest Gellner). 1F przedstawiła swoją kontrtezę, by za kilkadziesiąt minut wygrać ten dynamiczny, popisowy i zacięty pojedynek.
Tym razem konkurs wzbogacony został o pięć jednominutowych replik wygłoszonych po całości poszczególnych wystąpień, które w znakomity sposób zostały wykorzystane przez obie strony.
Skład zwycięskiej drużyny to: kapitan – Wiktoria Królikowska, Monika Rudnicka, Anna Polańska, Aleksandra Jasińska, oraz Dominik Kaczmarski.
Choć uczestnicy byli mocno zestresowani, podołali trudnemu zadaniu. Jest to dla nich szczególne osiągnięcie. Ich występ zrobił wielkie wrażenie zarówno na publiczności, jak i na jury.
"Muszę powiedzieć, że zarówno nasza drużyna, jak i oponenci, byli bardzo dobrze przygotowani do tematu, i naprawdę ta debata była satysfakcjonująca, bo wyczerpaliśmy wszystkie możliwości rozwoju." – krótko po wystąpieniu relacjonowała spotkanie nasza koleżanka Anna Polańska.
Oponenci też mieli coś do powiedzenia. Uczennica "Poniatówki" tak opisywała swoje wrażenia po wyczerpującej walce: "Debata, jak widać, była bardzo emocjonująca i na początku jakoś tak ciężko było, chyba i nam zebrać myśli, i oponentom, panował chaos, a potem to rzeczywiście przerodziła się w taką bardzo dynamiczną dyskusję. Ja mam, jak najbardziej, pozytywne wrażenie. Myślę, że w ogóle takie debaty są bardzo dobrym pomysłem, to jest taka wymiana myśli, to jest takie forum, widać forum młodego pokolenia. I oby jak najwięcej, oczywiście, takich programów."
W imieniu całej społeczności uczniowskiej, chcieliśmy wyrazić naszą dumę i serdecznie pogratulować wszystkim przedstawicielom szkoły odwagi i determinacji, a przede wszystkim zwycięstw. Mamy nadzieję, że wspaniała passa osiągnięć uczniów Kołłątaja będzie trwała nadal. Głęboko wierzymy, że po raz kolejny licealiści popiszą się wszechstronnymi możliwościami, znakomitym przygotowaniem pod względem retorycznym, jak i merytorycznym, i zwyciężą w następnym etapie IV Warszawskiego Konkursu Debat Oksfordzkich. Życzymy im powodzenia.

Katarzyna Bajer

eng small sp small fr small
boczny kontkat boczny dojazd boczny rekrutacja

bip ell koalicja logo