Wydarzenia

9 listopada - Patriotyczna wizyta w Domu Kombatanta


 

Święto Odzyskania Niepodległości to wyjątkowa uroczystość. Każdy obywatel naszego kraju powinien odnosić się do daty 11 listopada ze szczególnym szacunkiem, uznając najwyższe wartości demokratycznego państwa: wolność, niepodległość, suwerenność.

My, uczniowie XXI L.O. im Hugona Kołłątaja pragniemy pamiętać o tych, którzy walczyli o naszą wolność. Tradycją naszej klasy stała się coroczna wizyta w Domu Kombatanta położonego zaledwie kilka ulic od naszego liceum, na ulicy Dickensa. Pensjonariusze tego Domu - kombatanci, którzy walczyli w imię obrony ojczyzny, to często ludzie schorowani, opuszczeni, pragnący ciepła i życzliwości drugiej osoby. Dlatego my postanowiliśmy przedstawić krótki program artystyczny, składający się z patriotycznych wierszy i pieśni, które są symbolami odzyskania niepodległości.

W tym roku nasza wizyta w Domu Kombatanta przypadła na dziewiątego listopada. Przygotowaliśmy krótki repertuar poezji patriotycznej (m.in. Bywaj dziewczę zdrowe, Synkowie moi), przeplatanej pieśniami patriotycznymi (Warszawianka, Serce w plecaku, Warszawskie dzieci).

Kombatanci z pieśnią na ustach wtórowali melodiom i z przejęciem słuchali wygłaszanych tekstów. W naszym występie zawarliśmy także elementy faktografii i fragmenty pamiętników powstańczych. Całość dopełniła muzyka grana na skrzypcach i na pianinie przez nasze koleżanki. Na zakończenie zaśpiewaliśmy wspólnie Piechotę oraz Żeby Polska była Polską. Wzruszeni kombatanci przyjęli nas z entuzjazmem, oficjalnie składając podziękowania na ręce naszej wychowawczyni, prof. Elżbiety Karpińskiej. Lecz to nie był koniec naszej wizyty. Kombatanci z chęcią opowiadali o przeszłości i o swoich wojennych doświadczeniach. Wielu z nich walczyło w Powstaniu Warszawskim.

Krzemienieckiemu Instytutowi Pedagogiczno-Humanistycznego im. Tarasa Szewczenki, szkole która kontynuuje tradycje Liceum Krzemienieckiego, od całej Społeczności Kołłątajowskiej przekazaliśmy książki o Polsce i o Warszawie.

Dla nas była to ważna lekcja, która pokazała nam, że należy szanować naszą polskość. To już ostatni rok nauki w liceum, ale teraz wiemy, że nie ostatni gest ku przeszłości.

eng small sp small fr small
boczny kontkat boczny dojazd boczny rekrutacja

bip ell koalicja logo