Wydarzenia

2-8 października - Wyjazd chóru szkolnego na Ukrainę


Po raz drugi, w okresie swej sześcioletniej działalności, szkolny chór miał przyjemność koncertować na Ukrainie. Było to prawdziwe turnee, które trwało od 1 do 8 października. Chór występował w Kamieńcu Podolskim, w Iwano-Frankowsku (dawnym Stanisławowie) oraz dwukrotnie we Lwowie.

Program składał się z dwóch części. Pierwsza to pieśni patriotyczne, od średniowiecznej „Gaude Mater Polonia”, „Pieśni Konfederatów Barskich”, po tradycyjne „Piękna nasza Polska cała” i znane z repertuaru Jacka Karczmarskiego „Mury” związane z naszą historią najnowszą. W drugiej części chór zaprezentował utwory z bardzo popularnego w Polsce musicalu Janusza Stokłosy i Janusza Józefowicza pt. "Metro”.

Wszystkie koncerty przyjęto z wielkim aplauzem! Były kwiaty i owacje na stojąco! Miłym akcentem każdego koncertu stało się wspólne z publicznością wykonanie piosenki „Hej sokoły”! Zarówno Polacy jak i Ukraińcy doskonale znają ten utwór.

Oprócz koncertów członkowie chóru mieli też okazję zobaczyć miejsca związane z historią Polski i obecne w naszej tradycji literackiej: Chocim, Kamienic Podolski, Okopy Świętej Trójcy, Skałę Podolską , Żółkiew oraz miejsce urodzin patrona Szkoły Hugona Kołłątaja Dederkały Wielkie.

Ostatnim etapem podróży był Lwów. Pośród wielu zwiedzanych zabytków znalazł się też Cmentarz Łyczakowski. Młodzież złożyła kwiaty na grobie Odrona i na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Tam też w kaplicy odśpiewaliśmy „Gaude Mater Polonia”. Wieczorem udało nam się skosztować lwowskich słodyczy i lodów w tradycyjnej miejskiej cukierni.

eng small sp small fr small
boczny kontkat boczny dojazd boczny rekrutacja

bip ell koalicja logo