Informacje z klasy multimedialnej

6.12.2015 roku odbyły się warsztaty z Alanem Starskim poprowadzone przez Łukasza Maciejewskiego pt. „Scenograf czyli Artysta”, wieńczące spotkania festiwalowe

Allan Starski to polski laureat Oscara - scenograf filmowy i teatralny. Od 1970 roku współtworzył arcydzieła  kultury światowej XX/XXI wieku. Były wśród nich np.  „Panny z Wilka” (reż. A. Wajda), nominowane do Oscara w 1980 r.,„Lista Schindlera” (reż. S. Spielberg), która  w 1994 przyniosła Starskiemu statuetkę Oscara za najlepszą scenografię, „Pan Tadeusz” (reż. A. Wajda), za którego w 2000 roku otrzymał Orła - Nagrodę Główną Polskiej Akademii Filmowej, czy „Pianista” (reż. R. Polański), za który również  nagrodzono scenografa Orłem.
Podczas bardzo ciekawego spotkania poznaliśmy mnóstwo nieznanych szczegółów związanych ze specyfiką pracy scenografa filmowego i teatralnego. Dowiedzieliśmy się jak przebiega faza tworzenia koncepcji estetycznej i ideowej dzieła filmowego oraz na czym polega wstępna współpraca z reżyserem i operatorem. Poznaliśmy kolejne etapy czasochłonnego opracowywania idei a także specyfikę wyzwań, jakie stają przed scenografem podczas współpracy z zespołem technicznym, wcielającym te pomysły w życie.
Poznaliśmy opinię Alana Starskiego na temat różnicy artystycznej pomiędzy tradycyjnym planem filmowym i scenografią tworzoną cyfrowo. Dowiedzieliśmy się, jakich twórców  ceni najbardziej  także kogo uważa za swojego najważniejszego nauczyciela zawodu scenografa filmowego. Artysta zaskoczył nas stwierdzeniem, że jego mistrzem był Witold Sobociński, nie scenograf a operator filmowy światowej klasy, który współtworzył największe filmy XX wieku.

W opracowaniu wykorzystano materiały promocyjne 9 Edycji GRAND OFF Festival
Więcej o GRAND OFF Festival: historia, filmy nominowane, laureaci na  stronie internetowej festiwalu www.grandoff.eu

eng small sp small fr small
boczny kontkat boczny dojazd boczny rekrutacja

bip ell koalicja logo